Hogyan járulnak hozzá a zöld hitelek a fenntarthatósági célokhoz, és milyen előnyöket kínál a vállalatok számára?
Az elmúlt években begyűrűzött a KKV-vezetők mindennapjaiba az energia kezelésének kérdése, és már mikrovállalati szinten is jelentős tényezőt jelent a költségek szempontjából. Szükségesség vált az energiától való függőség kezelése, ha a lehetőség van rá, akkor a több lábon állás, egészségesebb energiamix kialakítása is. Ez a folyamat várhatóan egy ideig még velünk marad, és az energia világpiaci ára hosszú távon jó eséllyel nem fog csökkenni.
Szerencsére a finanszírozói oldalon is pozitív változás látszik, egyre inkább nyitnak az olyan beruházásokhoz kapcsolódó finanszírozási területen, ami megújuló energiát előállító és tároló rendszerekhez, és energiahatékony rendszerek beszerzéséhez kapcsolódnak.
A tároló rendszerek térnyerése ráadásul nem csak felhasználói oldalon előny, a kiegyenlítő energia betáplálása a hálózati rendszerek segítségével az energia kereskedő cégeknek is hasznos.
Az ide sorolható projektek hitel és lízing konstrukciókkal is finanszírozhatóak, és a vállalkozások élethelyzetéhez, pénzügyi helyzetéhez igazíthatók. Általánosságban elmondható, hogy megtérülésük 4-5 év alatt megvalósul, de már a beüzemelést követőn első hónapban megtakarítást eredményez azokhoz a költségekhez viszonyítva, amelyeket eddig az energiára fizetett a felhasználó.
A finanszírozói oldalon sok szereplőt találunk, a fogadókészség már a néhány milliós Ft-os rendszereknél is jelentkezik. Bizonyos esetekben ráadásul kamattámogatott, Széchenyi program keretében nyújtott finanszírozásra is van lehetőség.
A KKV-k számára még akkor is érdemes a finanszírozási lehetőségeket mérlegelni, ha rendelkeznek saját, a beruházás megvalósításához szükséges forrással, hiszen az elmúlt időszakban a kamatkörnyezet jelentősen javult, és megtakarítási oldalon is számos megoldás kínálkozik. Ha a finanszírozást választják, akkor sokkal likvidebbek tudnak maradni, és finanszírozni tudják a vállalkozás fejlődését, működését.
Szerző: Radeczki Gergő